FORUM     AMBIENTonline     GO - Gradnja & Oprema     O nas

Strešna okna ali frčada - kaj je bolje?

Strešna okna ali frčada - kaj je bolje?

OdgovorNapisal/-a Tine Zajc » To maj 19, 2009 8:42 pm

Podstreho v stari hiši bomo predelali v bivalno podstrešno stanovanje. V prostor bomo morali speljati tudi precej svetlobe, zato sem se ogrel za izdelavo dveh frčad. Gradbenik mi bolj svetuje strešna okna. Mi lahko kdo svetuje kaj je bolje frčada ali strešno okno?
Tine Zajc

Re: Strešna okna ali frčada - kaj je bolje?

OdgovorNapisal/-a Berti Anžur » Ne maj 24, 2009 12:25 pm

Odvisno kaj ti več pomeni. Frčada obogati streho s svojo plastičnostjo, omogoča pogled navzven in vpliva na višino stropa na delu, kjer je izvedena (stojna višina). V prostor prepušča jutranje žarke in diskretnejšo svetlobo kot horizontalno strešno okno. Omogoča zračenje skozi povsem odprto okno tudi kadar dežuje. Slabost frčade je, da je bistveno dražja od strešnega okna in da skozi okno v frčadi, zaradi konstrukcije frčade, ki ustvari svetlobni jašek, prodre manj svetlobe. Poleg tega je vgradnja strešnega okna enostavnejša in predvsem hitrejša. Razgled na sosednje strehe, okolico in hkrati pogled na zvezdnato nebo pa je še dodatna prednost podstrešnih stanovanj s strešnimi okni ali zastekljenimi deli strehe. Veliko informacij o predelavi podstrešja v bivalno mansardo najdeš tukaj. Primerjavo med količino svetlobe, ki jo v stanovanje spusti frčada ali strešno okno, prikazuje slikica v nadaljevanju.
Priponke
stresno-okno_frcada.jpg
Količina svetlobe, ki jo v stanovanje spustita frčada in strešno okno
Berti Anžur

Vrni se na Podstrešno stanovanje

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost