FORUM     AMBIENTonline     GO - Gradnja & Oprema     O nas

Nakup stanovanja z namenom celovite prenove - se to izplača?

Nakup stanovanja z namenom celovite prenove - se to izplača?

OdgovorNapisal/-a Joco Jazbinšek » To maj 19, 2009 8:17 pm

Kupiti nameravam staro stanovanje ter ga potem počasi in v celoti adaptirati. Živim drugje tako, da ga ne bom uporabljal. Ves čas sem v dilemi, ali naj se spustim v to ali ne. Rad bi slišal izkušnje nekoga, ki je že sam adaptiral staro stanovanje.
Joco Jazbinšek

Re: Nakup stanovanja z namenom celovite prenove - se to izplača?

OdgovorNapisal/-a Alan Vinter » Sr maj 20, 2009 1:17 pm

Jaz sem pred leti kupil staro stanovanje v centru Lj. (60m2). Zanj sem l. 2003 dal 13 mio sit (cca 55k €). Delno sem ga uporabljal kot pisarno in ga počasi predeloval. Predelal sem skoraj vse: postavitev novega prostora s stenami iz knaufa, nov estrih, nove elektro inštalacije in nova razsvetljava, prestavitev kuhinje in wc-ja v druge prostore, montaža električnega talnega ogrevanja, nove klimatske naprave, adatacija oken in vrat, nove talne obloge – keramične ploščice, nove vgradne omare, pleskanje, kompletna nova oprema. Trajalo je 4 leta in v tem času sem vložil blizu 40k€ ter veliko svojega dela, živcev in energije. Ko ugotavljam gospodarnost nakupa in renovacije moram upoštevati vse vidike, torej da: - sem l. 2003 vložil 55k€; - sem postopoma v 4 letih vložil še cca. 10k €/leto za prenovo, - sem vložil veliko svoje dela (če ga slabo ocenim, za kakih 2k €/leto), - sem stanovanje vmes uporabljal kot poslovni prostor (najem bi me stal vsaj kakih 2k €/leto); - je bila donosnost kapitala v preteklih letih vsaj kakih 12%. Ko seštejem vse skupaj vključno z ocenjeno donosnostjo kapitala ugotovim, da je vse skupaj do danes stalo kakih 140k €, to pa je tudi približni znesek za katerega bi lahko stanovanje sedaj prodal. Če gledam izključno ekonomsko, nakupa in adaptacije nisem izpeljal najbolje, vendar pa veliko slabe volje odtehtajo misel, da je stanovanje moje, zadovoljstvo nad lokacijo v najstrožjem centru Lj. in izkušnje, ki sem jih z renovacijo pridobil.
Alan Vinter

Vrni se na Prenova in sanacija stare hiše

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost